Fakty i mity na temat alkoholu
Alkoholizm to duży problem społeczny. Krąży wiele mitów na temat alkoholu. Postaramy się przytoczyć kilka z nich i odpowiedzieć czy panujące w społeczeństwie przekonania są prawdziwe czy fałszywe.
-
Niektórzy rodzą się alkoholikami
Alkoholizm nie jest chorobą dziedziczną. Można jednak odziedziczyć predyspozycje psychiczne do uzależnień. Na powstanie alkoholizmu maja wpływ czynniki biologiczne, psychologiczne, społeczne i duchowe.
-
Alkoholizm dotyka ludzi z marginesu społecznego
Alkoholizm jest chorobą demokratyczną i dotyka wszystkie warstwy społeczne, niezależnie od wykonywanego zawodu, statusu społecznego.
-
Alkoholicy piją codziennie
Zdarzają się osoby uzależnione, pijące codziennie. Dotyczy to ostatniej fazy choroby alkoholowej. Wielu jednak pije kilka lub kilkanaście razy w roku w kilkudniowych ciągach, zachowując pomiędzy nimi długie okresy abstynencji.
-
Alkohol rozgrzewa
Alkohol nie podnosi ogólnej temperatury ciała. Pozorne uczucie ciepła jest tylko chwilowe. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne znajdujące się bezpośrednio pod skórą i tym samym powoduje dopływ ciepłej krwi z wnętrza organizmu Rozszerzone naczynia krwionośne przyśpieszą wymianę ciepła z otoczeniem i tym samym jego utratę. Ochłodzona krew wraca z powrotem do narządów wewnętrznych, zaburzając ich funkcjonowanie. Stąd też częste przeziębienia, niejednokrotnie zapalenia oskrzeli czy płuc, u osób, które po wypiciu alkoholu starały się gwałtownie ochłodzić na chłodnym powietrzu.
-
Alkohol dodaje energii
Na początku alkohol rzeczywiście może sprawiać wrażenie pobudzenia. Jednak w miarę dalszego, systematycznego picia rośnie jego negatywne działanie na układ nerwowy. Zaburzone zostają popędy i instynkty. Niszczone są funkcje ruchowe organizmu.
-
Alkohol relaksuje i uspokaja
Alkohol może dawać chwilowe odprężenie i sprawiać, że zapominamy o problemach. Jednak po wytrzeźwieniu problemy wracają ze zdwojoną siła a wpływ alkoholu na układ nerwowy sprawia, że jesteśmy bardziej rozdrażnieni.
-
Alkohol jest lekarstwem na sen
Sen po spożyciu alkoholu nie jest naturalny (fizjologiczny), jest wynikiem jego toksycznego działania na mózg. Człowiek podczas takiego snu nie wypoczywa w sposób właściwy.
-
Alkohol poprawia trawienie
Niestety, alkohol drażni i uszkadza śluzówki, zaburza pracę jelit, utrudnia wchłanianie pokarmów, niszczy wątrobę i trzustkę, narządy odpowiedzialne za procesy trawienne w organizmie.
-
Alkohol jest lekarstwem na serce
Osoby z dolegliwościami sercowymi po wypiciu alkoholu mogą mieć subiektywne odczucie poprawy samopoczucia, co jest wynikiem uspokajającego i znieczulającego jego działania. Alkohol nie poprawia ukrwienia mięśnia sercowego, ale może powodować niebezpieczne skoki ciśnienia.
-
Alkohol leczy nerki
Lekarze czasami zalecają picie piwa osobom chorującym na kamicę nerkową, z powodu jego moczopędnego działania. Trzeba jednak pamiętać, że piwo jest alkoholem i mieć świadomość jego szkodliwego działania na inne narządy.