Joga w terapii
Joga w leczeniu uzależnień
Każdego dnia joga na całym świecie staje się coraz bardziej popularna i przyciąga na matę coraz więcej osób, niezależnie do wieku, płci, a także stopnia sprawności fizycznej. Jest to jeden z najstarszych systemów rozwoju osobowości, wywodzący się z Indii, którego niesamowite właściwości, a także działanie zarówno na ludzkie ciało jak i duszę, zostało podparte wieloma badaniami, a przede wszystkim subiektywnym odczuciem tych, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z jogą. Koncentruje się na holistycznym, czyli całościowym podejściu do istoty ludzkiej. Podczas jogi pracujemy nie tylko w sposób fizyczny z naszym ciałem, ale także z naszym umysłem.
Zbawienny wpływ tej niesamowitej formy aktywności został dostrzeżony przez ludzi zachodu udręczonych pędem codziennego życia , pogonią za karierą, napięciami, stresem, a także dotkniętych rozmaitymi uzależnieniami. Joga jest idealna dla każdego kto pragnie poczuć harmonię, a także jedność za światem oraz zaznać spokoju i relaksu. W leczeniu uzależnień, (m.in. leczenie alkoholizmu, leczenie hazardu), metody alternatywne takie jak joga, pranajama (ćwiczenia oddechowe), a także medytacja w połączeniu z terapią konwencjonalną przynoszą niesamowite efekty.
Holistyczne podejście do człowieka zakłada, że przyczyny jak i skutki uzależnień pojawiają się zarówno w ciele, emocjach, umyśle, a także duszy. W przypadku uzależnienia od alkoholu i hazardu, niezwykle istotny jest tutaj „układ nagrody”, a także nieustanne łaknienie coraz to większej ilości dopaminy, co może zostać osiągnięte przez przyjęcie kolejnej dawki substancji. Holistyczne podejście do nałogów jest spójne z filozofią jogi klasycznej. W najważniejszym tekście o jodze, którego pochodzenie jest datowane na I – II wiek p.n.e. w Sutrach Patandżalego zostało przedstawione wyobrażenie jogi, a także jej podstawowe założenie:
joga to „jedność ciała, umysłu i duszy”.
Polega na nauce kontrolowania fal umysłu, co jednocześnie prowadzi do jedności z ciałem i duszą. Wszystko odbywa się poprzez jednoczesną pracę z ciałem jak i umysłem. Problemem osób uzależnionych jest utrata samoświadomości, a także kontroli nad swoim życiem na wielu jego polach, pojawia się tutaj zarówno wspomniany wcześniej aspekt fizjologiczny jak i impulsywna reakcja umysłu, który nie może być kontrolowany przez osobę z nałogiem. Traci ona poczucie tego co się dzieje z jej organizmem zarówno w aspekcie emocjonalnym, procesów poznawczych, a także uczuć. Do tego pojawia się wiele czynników stresogennych, a także niejednokrotnie osłabiony układ odpornościowy, co prowadzi do wielu powikłań.
Terapia i pozytywny wpływ jogi
Praktyka jogi poprzez spokojną pracę z ciałem jak i umysłem pozwala na uwolnienie ciała od napięć, stymuluje także pracę narządów wewnętrznych, układu nerwowego, hormonalnego, a także ma właściwości oczyszczające. Pozwala na uzyskanie kontroli na swoim życiem, emocjami, radzeniem sobie w sytuacjach stresowych oraz na swobodny przepływ energii. Ponadto umożliwia uzyskanie harmonii zarówno w aspekcie wewnętrznym jak i zewnętrznym, co jest niezwykle istotne w odzyskaniu kontroli nad swoim życiem. Pozycje w jodze (tzw. asany) wzmacniają i regenerują cały organizm, a w połączeniu z medytacją oraz pranajamami, pozwalają na uwolnienie napięć z ciała i osiągnięcie stanu relaksu, co pozwala na kontrolę nad mechanizmem łaknienia osób uzależnionych, a także na zmniejszenie odczuwania negatywnych stanów emocjonalnych oraz łatwiejsze radzenie sobie ze stresem. W skrócie to holistyczne podejście uczy jak panować nad własnym ciałem jak i umysłem, co jest niezwykle utrudnione szczególnie pośród osób zmagających się z uzależnieniami.
Joga wzmacnia fizycznie i psychicznie,wpływa na poprawę naszego zdrowia, samopoczucia, rozwija świadomość!
Nie dziwi więc, że joga coraz częściej wykorzystywana jest w procesie terapeutycznym osób uzależnionych.
Nasz ośrodek leczenia alkoholizmu i hazardu oferuje Pacjentom zajęcia Jogi klasycznej inspirowane metodą Sivanandy.
Jest to tradycyjna joga, która łączy w sobie trzy najważniejsze punkty:
- Prawidłowy relaks,
- Prawidłowe ćwiczenia (asany),
- Prawidłowe oddychanie (Pranajama).
Zajęcia są dostosowane do poziomu grupy, ich stopnia sprawności fizycznej, ograniczeń, ze szczególną troską na pogłębiony relaks, a także odzyskaniu jedności ze swoim ciałem jak i umysłem.
Praktyka jest prowadzona przez certyfikowanego Nauczyciela – Annę Borowska.
Co najważniejsze to zanim staniecie na macie, pamiętajcie – joga jest przeznaczona dla każdego! Każdy może wynieść z niej niesamowite korzyści, a pierwsze efekty można już odczuć po pierwszych zajęciach.
Do zobaczenia na macie!
Namaste!