Leczenie alkoholizmu

Czym jest alkoholizm?     Leczenie alkoholizmu      Czego potrzeba, by wyjść z nałogu?      Objawy alkoholizmu      Warunki pobytu

Obserwując swoje zachowanie dostrzegasz zmiany świadczące o braku dotychczasowej kontroli nad piciem?

Na ustach Twoich bliskich coraz częściej pojawia się w odniesieniu do Ciebie słowo „alkoholik”? Martwią Cię tzw. dziury w pamięci, zawalasz terminy w pracy, wychodząc z domu myślisz tylko o tym, jak dobrać się do flaszki tak, by nikt się nie zorientował? Obserwujesz u siebie objawy depresji, takie jak czarnowidztwo, niepokój i niechęć do podejmowania walki, zrezygnowanie, skłonność do tuszowania emocji za pomocą butelki?

 

Być może uczucia te związane jest z faktem, że często trudno Ci odmówić sobie wypicia „jednego kieliszka”, choć wcześniej przecież obiecywałeś bliskim, że nie będziesz pił wcale… być może niepokoi fakt, że na owym „jednym kieliszku” rzadko zdarza Ci się skończyć. Pijesz dłużej i częściej niż planujesz i faktycznie chcesz. Po paru dniach takiego picia pojawiają się nudności, bóle głowy, wymioty, może drżenie rąk lub nawet całego ciała, bóle mięśni, zlewne poty, osłabienie, trudności ze snem, lęki.

 

Tak reaguje Twój przyzwyczajony do picia organizm na brak alkoholu we krwi. Wypicie rano kolejnej porcji trunku niweluje na jakiś czas nieprzyjemne dolegliwości - możliwe więc, że coraz więcej Twoich dni rozpoczyna się taką właśnie rutynową porcją.

 

Twoje picie prawdopodobnie przysparza coraz większych cierpień Tobie, Twojej rodzinie oraz innym ludziom, którzy są wokół Ciebie. Być może sam czujesz się coraz bardziej nierozumiany i samotny. Może czujesz pustkę. Co stało się z Twoimi zainteresowaniami, co z tym wszystkim, co niegdyś cieszyło Cię i stanowiło dla Ciebie wartość? Czy zauważasz, że właściwie cały swój czas złożyłeś piciu w ofierze?

Może tłumaczysz sobie, że „to nic”, „wiele osób tak pije”, a Ty „jeśli tylko zechcesz – przestaniesz”. Może wmawiasz sobie, że „wszystko to przez problemy, jakie Cię spotykają, trudne sytuacje, szefa, żonę…”. Z pewnością wkładasz wiele energii w udowadnianie sobie i innym, że problem alkoholizmu Ciebie nie dotyczy. Może wytyczałeś sobie okresy abstynencji, po których jednak wcześniej lub później ostatecznie wracałeś do picia ze zdwojoną siłą nawet wówczas, gdy zaczynało się zupełnie niewinnie – np.: od „bezalkoholowego” piwa.

 

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 określa to, co dzieje się z Tobą, jako ZESPÓŁ UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU.

 

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą, która – jak inne choroby - daje się diagnozować i leczyć. Nieleczona z pewnością będzie się dalej rozwijała prowadząc do coraz bardziej bolesnych konsekwencji zdrowotnych, emocjonalnych, społecznych i duchowych - nierzadko do śmierci. Leczenie alkoholizmu to złożony i długotrwały proces, który jednak niesie nadzieję na powrót do trzeźwości. Warto podjąć to wyzwanie.

O alkoholizmie mówi się, że to choroba kontroli, chorujący przestaje panować zarówno nad własnym piciem, jaki i nad zachowaniami z nim związanymi. Mówi się o uzależnieniu, że to choroba myślenia - osoby uzależnione nie potrafią samodzielnie w pełni dostrzec konsekwencji własnego picia, odgradzają się od docierających ze strony otoczenia przykrych sygnałów na temat ich picia. Bardzo bronią się przed nazwaniem swojego picia nałogowym, ponieważ przyznanie się do problemu oznaczałoby konieczność podjęcia decyzji o rozstaniu z alkoholem, a tego nie potrafią sobie wyobrazić. Mówi się wreszcie, że alkoholizm jest chorobą emocji – osoby uzależnione nie potrafią bez picia poradzić sobie z własnymi uczuciami. Próbując zagłuszyć je alkoholem doprowadzają do eskalacji problemów i napięć, których nie są w stanie znieść. Sięgają po niego ponownie, wpadając w pułapkę bez wyjścia, w „spiralę śmierci”.

 

Być może dlatego właśnie, jako osoba uzależniona od alkoholu tak bardzo potrzebujesz innych ludzi by móc zacząć zmieniać swoje życie. Ludzi, których cechują podobne doświadczenia, ale którzy dzięki pracy nad sobą dziś są trzeźwi, szczęśliwi, żyją pełnią życia. Dlatego właśnie leczenie alkoholika w dużej mierze odbywa się w formie zajęć grupowych.

 

Leczenie alkoholizmu

Kiedy problem z alkoholem przerasta Ciebie i Twoich bliskich, a Ty sam dostrzegasz to, że stałeś się niewolnikiem własnego picia - zgłoś się do specjalistów. W naszym ośrodku prowadzimy psychoterapię uzależnienia, której celem jest zmiana postaw i zachowań, modyfikacja sposobów myślenia i przezwyciężenie własnych słabości. Należy przygotować się na długotrwałą walkę, która może trwać kilka miesięcy, ale potrafi przeciągnąć się na lata. Trud uzależnionego, włożony w wyjście z nałogu, prędzej czy później zaprocentuje i pozwoli uwolnić się od alkoholu.

 

Do każdego Pacjena należy podchodzić indywidualnie, w zależności od rozwoju sytuacji i postępów w leczeniu. Poza stacjonarnymi i ambulatoryjnymi metodami leczenia, warto skorzystać również z pomocy ośrodków, oferujących spotkania Anonimowych Alkoholików.

 

Czego potrzeba, by wyjść z nałogu ?

Nie warto się oszukiwać – leczenie nałogu jest trudne. Niezbędne jest wsparcie najbliższych, bowiem bez niego droga do wolności jest jeszcze dłuższa i bardziej kręta. Wsparcie nie polega jednak na litowaniu się nad osobą chorą, użalaniu się nad nią i, co gorsza, pożyczanie jej pieniędzy na alkohol czy uleganiu pod wpływem obietnic. Członkowie rodziny muszą wypracować w sobie silną wolę, co również w tym przypadku nie jest łatwe, szczególnie gdy chory nie przyznaje się do swojego nałogu i wciąż zamyka się w sobie, odrzucając wszelką pomoc. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem gra jest warta świeczki – zwycięstwo pozwoli odbudować wszystko to, co do tej pory zostało zburzone.

 

Aby wyjść z nałogu alkoholowego, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Bez tego niemożliwe będzie pokonanie problemu i powrót do normalnego życia. W takcie leczenia, u Pacjenta niezbędne są więc:

  • uświadomienie sobie i zaakceptpwanie uzależnienia od alkoholu,
  • pełne zaangażowanie i praca nad siłą woli,
  • uczestniczenie w sesjach terapeutycznych i traktowanie ich poważnie,
  • chęć przyjmowania pomocy i wyjścia z nałogu,
  • pełna abstynencja,samokontrola przez całe życie – również po zakończonej terapii.


Zachowanie trzeźwości jest możliwe, ale konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku mówienia NIE. Odmawiaj, gdy zostaniesz poczęstowany, jeśli to konieczne - zerwij kontakty z osobami, które ciągną Cię w dół i usuń wszelkie pokusy z własnego domu. Pamiętaj – alkoholikiem pozostaje się na całe życie, dlatego niezbędna jest stała samokontrola.

 

Objawy alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu nie jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Jeżeli chcesz upewnić się czy masz ten problem dotyczy Ciebie, przeczytaj poniższe objawy alkoholizmu i ustal, czy chociaż 3 z nich dotyczą Ciebie.

  • Bardzo duża potrzeba spożycia alkoholu – trudna do powstrzymania, powodująca niepokój i rozdrażnienie.
  • Brak umiejętności kontrolowania spożywanego alkoholu – nie potrafisz odmówić i masz problem z zakończeniem spożycia alkoholu.
  • Picie mające na celu zapobiegnięcie zespołowi abstynencyjnemu, czyli potocznie mówiąc „kacowi”.
  • Występowanie objawów abstynencyjnych – obniżony lub drażliwy nastrój, zaburzenia snu, wymioty, biegunki, drżenie mięśniowe, potliwość, rozszerzone źrenice, lęk, nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, niezdolność podejmowania wysiłku fizycznego.
  • Większa tolerancja na alkohol – aby uzyskać oczekiwany efekt, musisz wypić więcej alkoholu.
  • Ograniczenie repertuaru zachowań związanego z piciem – stworzenie charakterystycznego dla siebie sposobu picia i trzymanie się go.
  • Zastępowanie zainteresowań, pasji i celów życiowych alkoholem, które postępuje i uniemożliwia cieszenie się z hobby tak jak kiedyś.
  • Spożywane alkoholu mimo posiadania wiedzy dotyczącej jego negatywnego wpływu na życie i zdrowie.


Warto wspomnieć o istnieniu faz rozwoju choroby alkoholowej – na początku odkrywamy, że alkohol to nie tylko przyjemność, ale też sposób na walkę ze złym nastrojem. Później pojawiają się luki pamięciowe, a z czasem dochodzi do ograniczenia kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu. Ostatnią fazą, przewlekłą, jest wpadnie w tzw. „ciągi” alkoholowe, które mogą trwać nawet długimi tygodniami.

 

Warunki pobytu

Ośrodek "Terapie od Zaraz" powstał po to, aby pomagać osobom uzależnionym wyjść z nałogu. Dysponujemy komfortowymi pokojami 2- i 3-osobowymi, jadalniami, salami terapii i tarasem widokowym. Aby skorzystać z pomocy ośrodka, należy spełnić kilka warunków:

mieć ukończone 18 lat, posiadać dowód tożsamości, własne ubrania oraz środki higieny, wymagamy również dokumentacji medycznej w przypadku, gdy Pacjent cierpi na chorobę przewlekłą. Wszystkim Pacjentom wystawiamy zwolnienia chorobowe (L4), a w przypadku osób kontynuujących terapię oferujemy bezpłatny detoks.

 

Odmienić swoje życie

Alkoholizm to choroba, która może powrócić w każdej chwili, nawet po przyjęciu niewielkiej ilości substancji zawartej np. w cukierku czy syropie na kaszel. Jednak leczenie pozwala zmienić siebie, swoją sytuację rodzinną i całe życie. Pozwala oddalić się od alkoholu, zerwać ze zgubnymi przyzwyczajeniami i cieszyć się światem takim, jakim był przed sięgnięciem po pierwszą butelkę. Leczenie usuwa obawy abstynencyjne, umożliwia kontrolowane przerwanie picia oraz zmienia sposób myślenia. To klucz do tego, aby znowu być szczęśliwym.

 

W naszym ośrodku spotkasz takie osoby, otoczymy Cię również profesjonalną pomocą specjalistów. Pomożemy Ci uświadomić sobie, na czym polega Twoja choroba alkoholowa i na jakim jest etapie, jak bardzo wpłynęła na Twoje dotychczasowe życie. Wierzymy, że to pomoże Ci podjąć decyzję o rozstaniu z piciem oraz nauczyć się jak żyć z chorobą godnie, szczęśliwie, pełnią życia.  U nas znajdziesz profesjonalne leczenie uzależnienia od alkoholu prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Nasz ośrodek mieści się w otoczeniu przepięknych, górskich krajobrazów. Odnajdziesz tu spokój i zaciszną atmosferę, dzięki której będziesz mógł bardziej skoncentrować się na terapii. To Twój nowy początek!

 

NIE JESTEŚ SAM – Skontaktuj się z nami już teraz – JESTEŚMY Z TOBĄ, OD ZARAZ