Najczęściej zadawane pytania

1. Czym jest alkoholizm?

 

Alkoholizm jest chorobą, polegającą na fizycznym oraz psychicznym uzależnieniu się od substancji zawierających alkohol etylowy. Mówi się o nim „choroba kontroli”, ponieważ uniemożliwia racjonalne kontrolowanie ilości oraz częstotliwości spożywania alkoholu. Towarzyszy jej kilka objawów, w tym:

  • bardzo dużą potrzeba spożycia alkoholu,
  • podwyższona tolerancję na alkohol (trzeba zażywać go coraz więcej, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt),
  • coraz mniejsza kontrola nad piciem,
  • ograniczanie i porzucanie zainteresowań oraz celów życiowych na rzecz alkoholu,
  • pojawianie się zespołu abstynencyjnego.

Alkoholizm prowadzi do przykrych konsekwencji – z jednej strony wyniszcza organizm, a z drugiej powoduje pogorszenie sytuacji społecznej oraz ekonomicznej.

Chorobie towarzyszą smutek, bóle, bezsenność, wahania nastrojów, agresja i wiele innych negatywnych czynników.

 

2. Czy leczenie alkoholizmu jest przymusowe?

Nie, pomijając wyjątkowe sytuacje, w których przymusowe leczenie nakazał sąd. Podjęcie się leczenia jest dobrowolne i jest to tylko i wyłącznie decyzja osoby cierpiącej na alkoholizm, która może również zrezygnować z leczenia w jego trakcie. Dlatego tak istotne jest dostrzeżenie problemu przez chorego i podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia – przyznanie się do swojej słabości jest pierwszym krokiem do uzyskania pomocy. Odpowiedź na własne problemy można uzyskać tylko wtedy, gdy zechce się zapytać „jak przestać pić” i gdy otworzy się na pomoc, również specjalistów ośrodka.

 

3. Kto może zostać alkoholikiem?

Choroba alkoholowa może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Chociaż nadmierne spożywanie alkoholu kojarzy się zwykle z najniższymi warstwami społecznymi i rodzinami patologicznymi, jest to problem, który nadzwyczaj często dotyka również wyższe sfery. Niepokojący jest fakt, że obecnie problemy związane z alkoholem dotykają coraz częściej osoby młode, wykształcone i z dobrych rodzin. Okazuje się, że alkohol traktowany jest jako chwilowy sposób na dobrą zabawę (młodość musi się wyszaleć) i stał się wręcz synonimem rozrywkowego, szczęśliwego życia. Tak błędne przekonania sprawiają, że pojawia się coraz więcej osób uzależnionych, które potrzebują specjalistycznej pomocy. Kim jest alkoholik? Często odpowiadając sobie na to pytanie mamy przed oczami wyniszczonego mężczyznę w średnim wieku, w niechlujnym ubraniu i wydzielającego niezbyt przyjemny zapach. Jest to myślenie stereotypowe, bowiem alkoholikiem może być każdy – również przystojny, młody i dobrze sytuowany mężczyzna.

 

4. Jak zaczyna się nałóg?

Niewinnie, powoli i bez niepokojących objawów. Zazwyczaj zaczyna się od jednej lampki wina do kolacji, jednego piwa do filmu albo urodzinowego drinka, bez którego wzniesienie toastu byłoby niemożliwe. Proces uzależniania się od alkoholu postępuje powoli – z jednej lampki robią się dwie, potem trzy, podobnie jest w przypadku piwa czy wódki. Regularne zwiększanie dawek i coraz częstsze picie jest bagatelizowane, staje się „normalnym” procesem, który często jest dostrzegalny dopiero w momencie, kiedy zaczynają się prawdziwe problemy wynikające ze spożywania alkoholu i kiedy wpływa on na nasze życie codzienne.

 

5. Czy można przestać pić samemu?

„Mogę przestać pić w każdej chwili” - deklaruje tak wiele osób, które bagatelizują problem swojego alkoholizmu. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste nawet wtedy, gdy choroba jest dopiero w pierwszej fazie rozwoju. Kiedy jest zaawansowana, istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo samodzielnego poradzenia sobie z problemem. Wymaga to bardzo dużej odwagi i silnej woli, a co najważniejsze – wsparcia najbliższych osób.

 

6. Jak leczy się alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu jest to proces złożony, który wymaga eksperckiej wiedzy oraz posiadania odpowiednich narzędzi do poradzenia sobie z problemem. W trakcie całego procesu niezbędne jest nie tylko wsparcie specjalisty, który zaproponuje indywidualną terapię i w odpowiedni sposób zdiagnozuje problem, ale również pomoc najbliższych, konsultacje, specjalne programy opracowane np. w celu wsparcia bytowego i wiele innych.

 

Podstawą leczenia alkoholizmu jest terapia psychologiczna, która pozwoli Pacjentowi poradzić sobie z uzależnieniem psychicznym, które każe osobie chorej sięgać po alkohol. Podstawą do rozpoczęcia właściwych działań jest uświadomienie alkoholikowi tego, że ma problem i musi zaakceptować swoją chorobę. Jeżeli się to uda, zostanie postawiony pierwszy krok do pokonania problemu. Niezbędny jest indywidualny plan terapeutyczny, opracowanie treningu asertywności i programu zapobiegania nawrotów oraz dodatkowe zajęcia uzupełniające, w tym rysunek psychoterapeutyczny czy sesje z najbliższymi. Terapia alkoholowa jest prowadzona zarówno indywidualnie, jak również grupowo – podczas spotkań, w których udział bierze wiele osób, możliwe jest podzielenie się emocjami i zmartwieniami. Tego rodzaju otwarcie się daje dużą szansę na poprawę kondycji psychicznej i otrzymanie dodatkowego wsparcia.

 

Leczenie alkoholizmu to również fizyczne odtruwanie, które jest niezbędne w przypadku zatrucia organizmu alkoholem w wyniku długotrwałego, nieprzerwanego przyjmowania substancji. Celem jest pokonanie objawów zespołu odstawienia, odbudowanie organizmu, a niekiedy nawet uratowanie życia.

 

7. Jak długo trwa terapia?

Długość terapii uzależniona jest od jej rodzaju oraz indywidualnego podejścia – w naszym ośrodku może trwać zarówno 14, jak i 42 dni. Aby przekonać się o tym, jak dużo czasu trzeba poświęcić, warto zgłosić się na 1-dniowe, bezpłatne konsultacje, w trakcie których przeprowadzone zostaną niezbędne badania oraz rozmowy ze specjalistami. Czasami warto poświęcić więcej swojego czasu, by mieć spokój na całe życie.

 

8. Czy można wyleczyć się z alkoholizmu?

Niestety – jest to choroba, która towarzyszy uzależnionemu przez całe życie. Można ją zaleczyć, załagodzić objawy i ograniczyć chęć spożycia alkoholu. Niestety, po odbyciu terapii konieczna jest zmiana dotychczasowego życia i trzymanie się z daleka od wszelkich produktów zawierających alkohol – nawet cukierków z ajerkoniakiem. Kontakt nawet z niewielką ilością alkoholu może spowodować nawrót choroby i konieczność zapisania się na terapię po raz kolejny. Każdy alkoholik, który zda sobie sprawę z tego, że jego choroba jest nieuleczalna, będzie miał większą szansę, by pokonać problem i wrócić do normalnego życia.

 

9. Jak odmienić swoje życie?

Na to pytanie staramy się odpowiadać każdemu z naszych Pacjentów indywidualnie. Nie ukrywamy jednak, że walka z nałogiem nie należy do najłatwiejszych i przyjemniejszych, wymaga bardzo silnej woli oraz ogromnej chęci odmienienia swojego życia. Najważniejsze, że jest to jak najbardziej możliwe – słońce znowu może świecić jaśniej, delikatny podmuch wiatr sprawiać przyjemność, a uśmiech ukochanej osoby cieszyć jak nic innego na świecie. Trzeba tylko (i aż) zdać sobie sprawę ze swojego problemu, zaangażować się w terapię i przyjąć pomocną dłoń, która jest do Ciebie kierowana. Aby odmienić swoje życie niezbędne są jeszcze dwie rzeczy – pełna abstynencja (do końca życia) oraz samokontrola – nauczenie się mówienia NIE to niełatwa sztuka, ale jak najbardziej możliwa do opanowania!