Blog

Pijana kobieta

Fakty i mity na temat alkoholu

 

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z rzeczywistego wpływu, jaki substancje psychoaktywne mogą mieć na ich zdrowie i życie. Uzależnienie od alkoholu, choć jest tematem szeroko obecnym w mediach i debatach publicznych, wciąż budzi sporo wątpliwości.

Syndrom DDA

Piwo bezalkoholowe - czy jest dobre dla alkoholika?

 

W obliczu rosnącej popularności piw bezalkoholowych istotnym staje się pytanie o ich miejsce w życiu osób, które w przeszłości zmagały się lub wciąż walczą z uzależnieniem alkoholowym. 

Syndrom DDA

Co daje terapia alkoholowa?

 

Uzależnienie prowadzi nie tylko do stopniowego wyniszczania zdrowia psychicznego i fizycznego osoby chorej, lecz także ma silny wpływ na sytuację jego bliskich.

Syndrom DDA

Jak nakłonić alkoholika na leczenie?

 

Alkoholizm to choroba, która może znacznie wpłynąć na życie nie tylko samej osoby uzależnionej od alkoholu, ale również jej bliskich. Niesienie pomocy alkoholikowi w drodze do trzeźwości może być trudne, ale jest to możliwe.

Syndrom DDA

Wpływ alkoholu na życie i relacje w rodzinie

 

Wystarczy jeden alkoholik, by móc stwierdzić, że w rodzinie występuje problem alkoholowy. W związku z tym, że wpływa nie tylko na osobę chorą, ale również na wszystkich jej członków, to często alkoholizm nazywany jest chorobą rodziny.

Syndrom DDA

Wpływ Jogi na terapię odwykową

 

Praktyka Jogi na świecie, jak i w Polsce każdego dnia zyskuje coraz bardziej na popularności, skutecznie poprawiając jakość życia wielu ludzi. Jest to potwierdzone licznymi badaniami naukowymi.  Ale jaki może mieć wpływ na terapię odwykową?

Syndrom DDA

Toksyczny związek stresu z alkoholem

Ludzie piją z różnych względów. Niektórzy robią to, by się odprężyć, z kolei inni, by poradzić sobie ze smutkiem, bezsennością czy nieśmiałością. Zdarza się, że picie to reakcja na stresowe sytuacje. Według National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, ludzie mogą traktować alkohol jako sposób radzenia sobie z problemami w środowisku zawodowym oraz z problemami finansowymi i małżeńskimi.

Syndrom DDA

Alkoholizm okazjonalny

 

Często od znajomych i współpracowników słyszymy “byle do piątku”. Weekend to dla wielu osób czas, kiedy wylogowujemy się i odbijamy karty w pracy, by móc się w spokoju zresetować. Reset może mieć różne znaczenie, dla jednych jest to po prostu czas odpoczynku z rodziną, inni preferują wyjazdy, a niektórzy wolą spotkania towarzyskie.

Syndrom DDA

Uzależnienie od hazardu – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nazywane również nałogowym graniem, jest to zaburzenie postępowe, które nieleczone może wpływać na wszystkie obszary życia chorego. Obejmuje wszelkiego rodzaju gry na pieniądze lub inne przedmioty wartościowe, których wynik nie zależy od wiedzy czy umiejętności gracza, tylko od losowego przypadku czy nawet algorytmu naśladującego wyniki losowe.

Syndrom DDA

Na czym polega detoksykacja alkoholowa?

Powrót do zdrowego i trzeźwego życia po długim okresie picia jest o wiele trudniejszy, niż mogłoby się to wydawać. Oczyszczenie organizmu z obecnego w nim alkoholu oraz jego pozostałości, które zalegają w organizmie po wielu latach nałogowego picia, jest niezbędne do przygotowania się w pełni do walki z nałogiem.

Alkohol

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – ukryta forma nałogu

Odnosząca sukcesy businesswoman, szef wielkiej korporacji, szanowany lekarz, najlepszy pracownik w firmie – alkoholik wysokofunkcjonujący często odbiega od stereotypowego obrazu osoby uzależnionej. High Functioning Alcoholic (HFA) nie jest osobą, której życie się rozpadło i ma kłopoty z finansami - wręcz przeciwnie. 

Whiskey

Mechanizmy uzależnień od alkoholu – co musisz wiedzieć?

Powstają na skutek psychofarmakologicznego działania alkoholu na organizm, a wzmacniane są przez doświadczenia inter- oraz intrapersonalne. Mechanizmy uzależnień od alkoholu powodują, że osoba uzależniona funkcjonuje w taki, a nie inny sposób.

Syndrom DDA

Syndrom DDA

 

Środowisko, w jakim wychowuje się dziecko ma duży wpływ na to, jakim będzie człowiekiem w przyszłości. Przede wszystkim to właśnie rodzina kształtuje jego postrzeganie samego siebie i świata oraz to, jaki będzie w relacjach z innymi ludźmi.

Alkoholizm w czasie pandemii

Alkoholizm w czasie pandemii

 

Z doświadczenia wiemy, że wszelkie sytuacje kryzysowe mogą powodować wzrost spożycia napojów wysokoprocentowych i innych substancji psychoaktywnych.

Alkoholizm w czasie pandemii

Jak żyć z osobą uzależnioną

Miłość nie wybiera i niekiedy zdarza się, że nasza druga połówka boryka się z własnymi słabościami, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na jakość partnerskich relacji.

Alkoholizm w czasie pandemii

Przymusowe leczenie

Terapia najczęściej odbywa się dobrowolnie i pomaga w walce z nałogiem. Niemniej jednak niekiedy chory nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu. 

Alkoholizm w czasie pandemii

Nowy rok, nowe postanowienia

Dla wielu osób święta bożego narodzenia to czas refleksji. To właśnie wtedy patrzymy na kończący się rok i robimy swego rodzaju bilans. Wspominamy zarówno sukcesy, jak i porażki. W nowy rok wchodzimy z czystą kartką i to od nas zależy, jak zostanie ona zapisana.

Czytaj dalej