Dla wielu osób święta bożego narodzenia to czas refleksji. To właśnie wtedy patrzymy na kończący się rok i robimy swego rodzaju bilans. Wspominamy zarówno sukcesy, jak i porażki. W nowy rok wchodzimy z czystą kartką i to od nas zależy, jak zostanie ona zapisana.
Terapia najczęściej odbywa się dobrowolnie i pomaga w walce z nałogiem. Niemniej jednak niekiedy chory nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu.
Miłość nie wybiera i niekiedy zdarza się, że nasza druga połówka boryka się z własnymi słabościami, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na jakość partnerskich relacji.
Z doświadczenia wiemy, że wszelkie sytuacje kryzysowe mogą powodować wzrost spożycia napojów wysokoprocentowych i innych substancji psychoaktywnych.
Środowisko, w jakim wychowuje się dziecko ma duży wpływ na to, jakim będzie człowiekiem w przyszłości. Przede wszystkim to właśnie rodzina kształtuje jego postrzeganie samego siebie i świata oraz to, jaki będzie w relacjach z innymi ludźmi.
Powstają na skutek psychofarmakologicznego działania alkoholu na organizm, a wzmacniane są przez doświadczenia inter- oraz intrapersonalne. Mechanizmy uzależnień od alkoholu powodują, że osoba uzależniona funkcjonuje w taki, a nie inny sposób.
Odnosząca sukcesy businesswoman, szef wielkiej korporacji, szanowany lekarz, najlepszy pracownik w firmie – alkoholik wysokofunkcjonujący często odbiega od stereotypowego obrazu osoby uzależnionej. High Functioning Alcoholic (HFA) nie jest osobą, której życie się rozpadło i ma kłopoty z finansami - wręcz przeciwnie.