Blog

Syndrom DDA

Alkoholizm okazjonalny

Często od znajomych i współpracowników słyszymy “byle do piątku”. Weekend to dla wielu osób czas, kiedy wylogowujemy się i odbijamy karty w pracy, by móc się w spokoju zresetować. Reset może mieć różne znaczenie, dla jednych jest to po prostu czas odpoczynku z rodziną, inni preferują wyjazdy, a niektórzy wolą spotkania towarzyskie. Niezależnie od wybranego sposobu spędzenia wolnego czasu, spory procent ludzi sięga wtedy po kieliszek. Alkohol jest w Polsce dostępny dla każdego, a nie każda osoba uzależniona da po sobie poznać zmagania z uzależnieniem, zwłaszcza jeżeli spożywa go “tylko” w weekendy. Taki typ uzależnienia nazywamy alkoholizmem okazjonalnym. Dowiedz się więcej.

 

Alkoholizm okazjonalny - uzależnienie na weekend?

Dla niektórych osób wolne od pracy jest równoznaczne z przyzwoleniem na sięgnięcie po alkohol, czy to z okazji spotkania ze znajomymi, wyjścia na imprezę, wyjazdu, meczu lub po prostu bez okazji. Niestety picie alkoholu w weekend może być początkiem uzależnienia. Wbrew pozorom nie każdy alkoholik wygląda jak stereotypowa osoba uzależniona. Jest to często ktoś, kto normalnie pracuje, wypełnia wszystkie swoje obowiązki w pracy i domu, a jak przychodzi piątek, to rozpoczyna spożywanie wysokoprocentowych trunków do momentu odcięcia. Niestety takie z pozoru niewinne przyzwyczajenie może zmienić się w alkoholizm okazjonalny.

 

Jakie są objawy i leczenie alkoholizmu okazjonalnego?

Uzależnienie to choroba, która w dużej mierze kojarzy się z zaniedbaniem życia prywatnego i zawodowego. Z uwagi na “okazjonalne” spożywanie procentów w tym przypadku typowe objawy alkoholizmu są trudniejsze do zauważenia i pojawiają się stopniowo. Typowe objawy alkoholizmu okazjonalnego, to przede wszystkim zwiększona tolerancja na alkohol oraz konieczność alkoholizacji. Picie staje się powtarzalną czynnością oraz sposobem na poradzenie sobie z zespołem abstynencyjnym. Kolejne objawy to picie w ukryciu i samotności oraz brak kontroli nad spożywaniem procentów. Alkoholizm okazjonalny tak jak każdy inny rodzaj uzależnienia wymaga odpowiedniego leczenia i wsparcia, gdyż zerwanie z nałogiem na własną rękę jest praktycznie niemożliwe.

Powrót