Blog

Alkoholizm w czasie pandemii

Jak żyć z osobą uzależnioną

Miłość nie wybiera i niekiedy zdarza się, że nasza druga połówka boryka się z własnymi słabościami, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na jakość partnerskich relacji. Kluczem do wytrwania i przejścia przez drogę życia razem jest wspólna walka z chorobą. Błędem byłoby liczenie, że problemy same odejdą i na pewno wszystko się ułoży.

 

Wspólne życie a współuzależnienie

Nałóg szkodzi nie tylko osobie zmagającej się z chorobą, ale i wielu osobom z jej otoczenia. Niestety niekiedy takie związki kończą się współuzależnieniem. Wtedy cierpi życie rodzinne, zawodowe i społeczne obu partnerów. Do tego dochodzą takie problemy, jak np. bezsenność czy stany lękowe.

 

Pierwszy krok to uświadomienie

Należy zdawać sobie sprawę z istoty problemu, nie można go bowiem bagatelizować. Regularne zażywanie alkoholu, narkotyków czy hazard to tylko kilka z wielu różnych nałogów, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie. Warto zatem zasięgnąć porady specjalisty. Należy również rozważyć udanie się do ośrodka leczenia uzależnień, gdzie sztab profesjonalistów pomoże w walce z nałogiem.

 

Męczące poczucie winy

Partnerzy i partnerki osób uzależnionych niekiedy doświadczają poczucia winy. Wtedy najczęściej zadają sobie pytanie: czy jestem wystarczająca/wystarczający? Powinno się pamiętać, że w dużym stopniu nie mamy wpływu na decyzje naszych partnerów. Warto zatem ustalić jasne granice, które pomogą w zachowaniu zasad niezbędnych do wspólnego życia. Nie można uratować drugiej osoby kosztem siebie. Bardzo często nałogowcy wykorzystują słabości swoich partnerów - grają na emocjach i wywołują poczucie winy. Dlatego warto również zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne.

 

Wsparcie i szansa na “normalne życie”

Dużo osób uzależnionych wstydzi się swojego nałogu. Bardzo często jest on ukrywany tak długo, jak to tylko możliwe. Należy wspierać swojego partnera w tym trudnym czasie. Warto okazywać uczucia, ponieważ zdarza się, że osoby posiadające świadomość bycia kochanym, odczuwają większą potrzebę zmian. Terapia bywa czasochłonna, wymaga zatem dużo cierpliwości i bycia konsekwentnym.

Powrót