Blog

Syndrom DDA

Na czym polega detoksykacja alkoholowa?

Powrót do zdrowego i trzeźwego życia po długim okresie picia jest o wiele trudniejszy, niż mogłoby się to wydawać. Oczyszczenie organizmu z obecnego w nim alkoholu oraz jego pozostałości, które zalegają w organizmie po wielu latach nałogowego picia, jest niezbędne do przygotowania się w pełni do walki z nałogiem. Niemniej jednak ostawienie alkoholu może powodować bardzo nieprzyjemne objawy.

 

Detoks alkoholowy – co to?

Jest to pierwszy krok dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją drogę do odzyskania trzeźwości. Proces nazywany również odtruciem polega na odtruciu organizmu z wszelkich toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. Dzieje się to poprzez spożywanie dużej ilości płynów, które pomagają w przywróceniu organizmu do prawidłowego stanu nawodnienia. Ponadto, uzupełnia niedobory elektrolitów, soli mineralnych i witamin, a jednocześnie łagodzi również objawy fizyczne związane z zespołem abstynencyjnym.


Na czym polega detoks alkoholowy?

Pijąc nałogowo, wyniszczasz organizm, równocześnie nie pozostawiając mu żadnego czasu na regenerację. Brak zachowania dobrej i zdrowej diety, niedostarczanie organizmowi składników odżywczych - wszystko to sprawia, że poszczególne organy z czasem zaczynają słabnąć. Gdy nagle odstawiasz używkę, to efekty wieloletniego picia ujawniają się lawinowo. Gorączka, nudności, osłabienie, przyspieszony rytm serca, a nawet drgawki i omdlenia – to jedynie kilka z wielu reakcji organizmu na odstawienie. Decydując się na terapię w ośrodku leczenia uzależnień, jesteś pod opieką profesjonalistów. To oni dobierają proces detoksykacji alkoholowej dopasowany do stanu i wieku pacjenta.

 

Co warto wiedzieć na temat detoksykacji alkoholowej?

Odstawienie napojów procentowych nigdy nie powinno przebiegać bez kontroli. Często uzależnieni, którzy próbują samodzielnie zrezygnować z picia, zaczynają odczuwać pierwsze skutki tzw. zespołu abstynencyjnego, po czym wracają do nałogu. Dlatego bardzo ważne, by proces ten odbywał się stopniowo pod okiem specjalisty. Odtrucie w ośrodku trwa zwykle od kilku do 10 dni.

Powrót