Blog

Syndrom DDA

Nowy rok, nowe postanowienia

Dla wielu osób święta bożego narodzenia to czas refleksji. To właśnie wtedy patrzymy na kończący się rok i robimy swego rodzaju bilans. Wspominamy zarówno sukcesy, jak i porażki. Z kolei pierwszy dzień stycznia jest jak nowy początek. W nowy rok wchodzimy z czystą kartką i to od nas zależy, jak zostanie ona zapisana.

 

Duże sukcesy zdobywa się małymi krokami

Zazwyczaj noworoczne postanowienia nie należą do łatwych, dlatego właśnie, zamiast spróbować ich w lutym czy czerwcu specjalnie czekamy na ostatni dzień grudnia. Nie wyznaczaj sobie trudnych do osiągnięcia celów. Postaw za to na skuteczny i rozbudowany plan działania: jakie kroki podejmę, by pozbyć się starych nawyków? Wyznacz konkretną datę realizacji i zapisz wszelkie przemyślenia. Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu i zastanów się, czy zdołasz samodzielnie dotrwać do upragnionego celu.


Wytrwałość i motywacja w drodze do celu

W realizacji wyznaczonego celu nie może zabraknąć nam wytrwałości i motywacji. Niestety nie zawsze mamy ich pod dostatkiem, warto więc nad nimi pracować. Gdy zwątpisz w swoje siły, miej przygotowany plan awaryjny - telefon do przyjaciela, który wesprze Cię w trudnej chwili lub kontakt do ośrodka, który ma doświadczenie w niesieniu pomocy ludziom zmagającymi się z podobnymi problemami. Ponadto nie obiecuj sobie zbyt wiele, według ekspertów lepiej wyznaczyć sobie jeden duży cel niż kilka, kilkanaście mniejszych. Wtedy łatwiej jest być konsekwentnym.

 

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Co dwanaście miesięcy obiecujesz sobie, że w tym roku na pewno dotrzymasz wyznaczonych celów, a już po kilku dniach wracasz do starych nawyków? Problem ten dotyczy wielu ludzi na całym świecie, bowiem wytrwanie w noworocznych postanowieniach nie jest łatwe, szczególnie jeśli jest ich dużo bądź sam cel jest bardzo ambitny. Niestety niekiedy własne postanowienia mogą okazać się nieefektywne – po drodze zdarzają się potknięcia. Wtedy, zamiast czekać kilka miesięcy, by kolejny raz przewrócić kartkę kalendarza i spróbować od nowa, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu oferuje pomoc w walce o powrót do normalnego życia.

Powrót