Blog

Syndrom DDA

Uzależnienie od hazardu – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nazywane również nałogowym graniem, jest to zaburzenie postępowe, które nieleczone może wpływać na wszystkie obszary życia chorego. Obejmuje wszelkiego rodzaju gry na pieniądze lub inne przedmioty wartościowe, których wynik nie zależy od wiedzy czy umiejętności gracza, tylko od losowego przypadku czy nawet algorytmu naśladującego wyniki losowe. Uzależnienie od hazardu dotyka od 1,5 do 2 procent społeczeństwa w krajach Unii Europejskiej. Poznaj jego przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.

 

Przyczyny uzależnienia od hazardu

Chociaż nie ma jednoznacznej przyczyny uciekania się do nałogu, to badania wskazują pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na tę chorobę. Obejmują one m.in.:

  • niskie poczucie własnej wartości, postrzeganie swojej wartości przez pryzmat sukcesów finansowych
  • potrzeba stymulacji, adrenaliny
  • pociąg do ryzyka
  • tendencje do impulsywności
  • brak dostatecznych umiejętności społecznych, problemy z tworzeniem relacji z innymi osobami


Uzależnienie od hazardu – objawy

W przeciwieństwie do innych nałogów, nie wywołuje widocznych dla otoczenia symptomów. Chory podporządkowuje graniu nie tylko swoje życie rodzinne i towarzyskie, ale również zawodowe. Aktywność związana z graniem staje się dominującą aktywnością, która niekiedy prowadzi do utraty rodziny oraz pracy. Gracz zaczyna przegrywać pokaźne sumy, które nieustannie rosną adekwatnie do czasu spędzonego na rozrywce, a równocześnie zaniedbuje swoje obowiązki i nie potrafi przestać. Popularne objawy to również narastające złe poczucie podczas grania oraz trudna do opanowania i silna chęć grania.

 

Sposoby leczenia uzależnienia od hazardu

Hazard to rodzaj uzależnienia zaliczającego się do grupy zaburzeń wynikających z nawyków i popędów. Pierwszym etapem każdego leczenia jest przyznanie się do własnej słabości oraz zrozumienie posiadanego problemu. Terapia wymaga indywidualnego podejścia, gdyż każdy chory jest inny. Dlatego zawsze leczenie rozpoczyna się od wywiadu i testu, podczas których diagnozowany jest rodzaj nałogu. Leczenie skupia się również na zrozumieniu posiadanego problemu i własnej słabości. Następnie wspólnie szukamy podłoża problemu i opracowujemy strategię wyjścia z nałogu, ale nie tylko. Bardzo często chory zmaga się z długami - wtedy również pomagamy w opracowaniu planu wyjścia z kłopotów finansowych.

Powrót