Hazard - fakty i mity
W społeczeństwie krąży wiele mitów na temat hazardu. Oto niektóre z nich :
-
Nie bywam w kasynach, więc nie uprawiam hazardu
Uczestniczysz w grach hazardowych kiedy kupujesz los na loterii, grasz w Lotto, zakładasz się z kolegami o pieniądze typując wynik meczu, korzystasz z automatów do gry, kupujesz zdrapki, uczestniczysz w konkursach SMS-owych itd. Jeżeli stawiasz na coś pieniądze czy inne dobra materialne, nie jesteś w stanie przewidzieć rezultatu, a o wyniku zdarzenia decyduje los, przypadek to znaczy, że uprawiasz hazard.
-
Nałogowy hazardzista to ktoś grający codziennie
Prawda jest taka, że nałogowy hazardzista może grać rzadko, sporadycznie, ale kiedy już zacnie grać traci kontrolę i ma problemy z zaprzestaniem grania.
-
Problem hazardu nie dotyczy ludzi bogatych i sławnych
Patologiczny hazard , jak każde uzależnienie, jest chorobą demokratyczną. Dotyka wszystkich grup społecznych. Nałogowi hazardziści ponoszą negatywne konsekwencje, nie tylko w postaci strat materialnych, ale również w sferze psychicznej, popadają w konflikty z bliskimi, łamią prawo.
-
Wystarczy wykazać się cierpliwością, żeby zarobić na grach hazardowych
Hazardowe granie doprowadziło do ruiny finansowej wielu ludzi. Nie można szukać pieniędzy tam gdzie decyduje o nich ślepy los, przypadek.
-
Hazard to szybki sposób na zarobienie pieniędzy
Prawda jest taka, że uprawiając hazard częściej traci się pieniądze niż je zyskuje. Jest to natomiast świetny biznes, ale dla kasyn, salonów gier itd.
-
Tylko ludzie słabi uzależniają się od hazardu
Wielu znanych ludzi, których życie było pasmem sukcesów zostało patologicznymi hazardzistami.
Może nim zostać każdy kto uprawia hazard. -
Hazardowe granie jest sposobem na relaks, odprężenie, odstresowanie
Z czasem, kiedy gracz zagrożony jest już uzależnieniem od hazardu jest to manipulacja z jego strony, usprawiedliwianie swojego postępowania, pretekstem do dalszego grania.
-
Można opracować system, który potrafi przewidzieć zwycięskie liczby lub zakupić poradnik, który uczy w jaki sposób wygrywać
We wszelkich grach losowych prawdopodobieństwo wylosowania danego numeru jest zawsze takie samo. Nikt znający sposób na wygrywanie nie chciałby się dzielić tą wiedzą, sam miałby miliony.
-
Hazardzista , który przegrywa nie powinien zaprzestać gry, ponieważ zła passa zaraz minie
Zarówno wygrana jak i przegrana jest kwestią przypadku
-
Problem hazardu jest łatwy do wykrycia
Nałogowi hazardziści potrafią bardzo długo ukrywać swój problem. Oszukują rodzinę bliskich, przyjaciół. Wykrycie problemu jest często ogromnym zaskoczeniem dla otoczenia osoby uzależnionej. Prawda czasami wychodzi na jaw dopiero gdy do drzwi pukają wierzyciele.
-
Należy pomóc nałogowemu hazardziście w spłacie jego długów
Nałogowy hazardzista powinien ponosić konsekwencje grania i odpowiedzialność za swoje decyzje. Spłacając jego długi stwarzamy mu komfortowe warunki do dalszego grania.