Blog

Syndrom DDA

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – ukryta forma nałogu

Odnosząca sukcesy businesswoman, szef wielkiej korporacji, szanowany lekarz, najlepszy pracownik w firmie – alkoholik wysokofunkcjonujący często odbiega od stereotypowego obrazu osoby uzależnionej. High Functioning Alcoholic (HFA) nie jest osobą, której życie się rozpadło i ma kłopoty z finansami - wręcz przeciwnie. Co ciekawe, stanowią oni około 20% wszystkich osób uzależnionych od alkoholu. Dowiedz się więcej o tym typie alkoholika.

 

Kim jest HFA?

Udane życie osobiste i towarzyskie, sukcesy zawodowe – na pierwszy rzut oka wyglądają oni na ludzi szczęśliwych i spełnionych. Zaradni, prowadzą życie o jakim większość ludzi mogłaby sobie tylko pomarzyć. Niemniej jednak jest to grupa ludzi o bardzo specyficznym obrazie uzależnienia. Osoby te mają trudność z identyfikowaniem się ze stereotypem alkoholika, co więcej o wiele łatwiej jest trwać w iluzji, że wszystko jest w porządku. Takie osoby mogą nawet podbijać tę iluzję za pomocą zewnętrznych atrybutów.


Alkoholicy wysokofunkcjąnujący

Nazwa z angielskiego “High functioning” wskazuje, że jest to osoba, która zachowuje się zgodnie z obowiązującymi konwencjami społecznymi. Może uprawiać sport, zażywać suplementy, być obowiązkowa i odpowiedzialna. Oczywiście jest to jednocześnie osoba, która lubi suto zakrapiane imprezy czy samotne wieczory z butelką drogiego wina lub whisky. Niemniej jednak zachowanie HFA zazwyczaj nie wzbudza żadnych podejrzeń. Często to właśnie przez to trudno jest dostrzec rodzinie i najbliższym problem, z którym codziennie walczy uzależniony. Czasami najbliżsi i współpracownicy nawet boją się zwracać im uwagę na ten problem.

 

High Functioning Alcoholic - objawy

Spożywa napoje wysokoprocentowe codziennie lub kilka razy w tygodniu. Żyje w zaprzeczeniu i szuka wymówek – nie chce przyznać przed samym sobą, że ma problem. Przecież nie jest “typowym pijakiem”. HFA robią pozory, to mistrzowie kamuflażu, którzy podczas imprez uciekają do osobnego pokoju, by w samotności wybić dodatkowe drinki. Często stawiają pracę na pierwszym miejscu, a dzięki wysokiemu statusowi społecznemu są w stanie unikać konsekwencji picia.

 

Leczenie alkoholika wysokofunkcjonującego

Chcąc podjąć terapię, alkoholik wysokofunkcjonujący może udać się do poradni leczenia uzależnień. Leczenie odbywa się w specjalnym ośrodku.

Powrót